+420 720 55 11 77 (Po-Pá 08-18)

Príčiny problémov s erekciou

Jednou z príčin slabej erekcie je súčasná hektická doba, pracovný stres a snaha vyhovieť silnejúcim tlakom na pracovný výkon. Medzi najčastejšie príčiny nedostatočnej erekcie patria:

 

Depresia, stres a úzkosť

Stres a úzkosť postretnú z času na čas každého z nás. V malom množstve môže byť stres dokonca prospešný, napríklad ako motivácia na dosiahnutie vytýčeného cieľa. V dlhšom časovom období môžu ale stres a úzkostné stavy nášmu zdraviu škodiť, a zvyšovať pravdepodobnosť výskytu problémov s erekciou u mužov.

 

 

Nedostatok pohybu

Dodržiavaním zdravej životosprávy, pravidelným cvičením a zdravým jedlom si zvyšujeme šance na dlhý, zdravý a sexuálne aktívny život. Pravidelným pohybom a zdravou výživou možno predísť obezite, jednej z príčin vzniku problémov s erekciou. Na udržanie zdravia a minimalizáciu rizika vzniku chronických ochorení sa odporúča, aby dospelý zdravý muž cvičil 30 minút aspoň 5x týždenne.

 

Nadváha a nezdravý jedálniček

Nadváha vystavuje človeka riziku rôznych zdravotných problémov ako napríklad srdcové ochorenia a diabetes. Tieto choroby u človeka spätne zvyšujú pravdepodobnosť objavenia sa problémov v intímnom živote. Výskumy dokazujú, že zníženie nadmernej hmotnosti môže pomôcť zlepšiť funkciu erekcie. Prvým krokom by mal byť výber vhodného cvičebného plánu a zmena jedálnička.

 

Cukrovka (diabetes)

Diabetes môže poškodiť nervy, toporivé tkanivo a malé cievy v penise. Poškodenie nervového tkaniva môže znamenať zníženie citlivosti penisu a pokles intenzity nervových vzruchov prichádzajúcich z mozgu (stav označovaný ako neuropatia). Preto je nástup erekcie a jej udržanie ťažšie. Poškodenie toporivého tkaniva zamedzuje vnútri uloženým svalovým vláknam náležité uvoľnenie, a tým obmedzuje prietok krvi do penisu počas erekcie. Poškodenie ciev je tiež príčinou, ktorá zamedzuje prítoku krvi do toporivého tkaniva.

 

Rakovina prostaty a hrubého čreva

Dva druhy rakoviny najčastejšie spájané s problémami s erekciou sú rakovina prostaty a rakovina dolnej časti hrubého čreva (konečníka). Stres a úzkosť spojené s diagnózou rakoviny môžu niekedy zapríčiniť, že je ťažké udržať sexuálny vzťah.

Rakovina prostaty je jedným z najčastejších nádorových ochorení u mužov a jej frekvencia výskytu stúpa. Dôvody sú v zásade dva: muži dnes žijú dlhšie a rakovina prostaty je častejšia u starších mužov; detekcia a diagnostika sa tiež zlepšili. Prostata produkuje tekutinu, ktorá je súčasťou spermií a je uložená pod močovým mechúrom. Stredom prostaty prebieha močová trubica vedúca z mechúra. Problémy s prostatou preto môžu spôsobovať príznaky ako sú zvýšená frekvencia močenia a intenzívnejšie nutkanie. Tieto príznaky sú zvyčajne v dôsledku zväčšenia prostaty, ktoré nie je nádorového pôvodu.

Rakovina hrubého čreva je v populácii častá. V prípade, že je diagnostikovaná skoro, výsledok liečby môže byť veľmi dobrý. Chirurgické odstránenie nádoru v dolnej časti hrubého čreva však môže poškodiť nervy zodpovedné za erekciu.

 

Metabolický syndróm

Metabolický syndróm je spoločný názov pre skupinu rizikových faktorov, ktoré zvyšujú šancu na ochorenie srdca a ďalšie zdravotné problémy akými sú diabetes a infarkt. K týmto rizikovým faktorom patrí:

Veľký obvod v páse
Vysoká hladina "zlých" tukov v krvi, nízka hladina "dobrých" tukov
Vysoký krvný tlak
Vysoká hladina cukru v krvi nalačno, ktorá môže signalizovať diabetes

Štúdia ukázala, že 43 % mužov s problematickou erekciou malo metabolický syndróm. Zmeny k zdravej životospráve sú v prvej línii liečby metabolického syndrómu. Zmena životosprávy zahŕňa zníženie telesnej hmotnosti, pravidelné cvičenie, nasledované diétou zameranou na zdravé srdce a koniec s fajčením.

 

Kardiovaskulárne ochorenia (srdce a cievy)

Kardiovaskulárne ochorenia sú choroby srdca (kardiálne) alebo cievne (vaskulárne). Avšak, pokiaľ lekári uvádzajú kardiovaskulárne ochorenie (KVO), väčšinou tým myslia ochorenie tepien spôsobené ukladaním tukov v stenách týchto ciev. Tieto tukové pláty alebo "kôrnatenie" tepien sú niekedy označované ako "ateroskleróza". Ateroskleróza môže viesť k zúženiu tepien, ktoré potom zamedzí dostatočnému prísunu krvi do telových tkanív a orgánov.

Pretože v penise sa nachádzajú jedny z najmenších tepien v tele, môže sa stať jedným z prvých orgánov postihnutých KVO či aterosklerózou. Tieto drobné cievy sa upchávajú a výsledkom je zníženie prítoku krvi do penisu, pričom dosiahnutie a udržanie erekcie sa stáva obtiažnym. Za určitých podmienok, ktorými sú ochorenia ako diabetes, vysoký krvný tlak či vysoká hladina cholesterolu, sa pravdepodobnosť vývoja KVO zvyšuje. Ďalšie rizikové faktory predstavuje rodinný výskyt KVO a vysoký vek. Faktory v životospráve ako fajčenie, nezdravá výživa, nadmerný príjem alkoholu a nedostatok pohybu môžu tiež zvyšovať riziko vývoja KVO.

 

Vysoký krvný tlak (hypertenzia)

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je jedným z niekoľkých rizikových faktorov, ktoré môžu viesť k ateroskleróze (tukovým plátom v stenách tepien) a kôrnateniu tepien. Keď dôjde k zúženiu a kôrnateniu drobných ciev v penise, ich uvoľnenie a naplnenie krvou v priebehu erekcie sa stane obtiažnejším. Výsledkom je objavenie sa problémov s erekciou.

Hypertenzia je častejšia u mužov s cukrovkou, pri výskyte hypertenzie v rodine a u ľudí s nadváhou. Hypertenzia môže byť liečená liekmi znižujúcimi krvný tlak a/alebo úpravou životosprávy (napr. znížením hmotnosti, obmedzením príjmu soli v strave). Niektoré lieky používané na liečbu hypertenzie však môžu spôsobovať problémy s erekciou.

 

Nervové ochorenia

Nervový systém sa šíri celým telom a skladá sa z dvoch hlavných podsystémov:

"Somatický" systém je tvorený sieťou nervov, ktoré vedú k našim svalom a ktoré tiež prijímajú informácie o vnemoch ako dotyk, sluch, zrak alebo čuch. Toto je časť nervového systému, ktorú máme z veľkej časti pod kontrolou, napr. môžeme rozkázať svalom hýbať sa.
Druhým podsystémom je "autonómny" nervový systém. Toto sú nervy, ktoré sa podieľajú na regulácii telesnej teploty, pulzu, krvného tlaku, trávenia atď. Väčšinou tak robia automaticky, bez potreby vedomých rozhodnutí. Mechanizmus erekcie zahŕňa obidve časti nervového systému. Napríklad somatický systém sa podieľa na dotykoch a vnemoch počas pohlavného styku, zatiaľ čo autonómny systém kontroluje reflexy, ktoré otvárajú krvné cievy vnútri penisu. Preto akákoľvek choroba alebo poranenie ktoré ovplyvňujú nervový systém, môžu viesť k problémom s erekciou.

Roztrúsená skleróza (RS) je ochorenie u ktorého problémy vznikajú kvôli "izolácii", ktorá oddeľuje jednotlivé nervové vlákna vnútri mozgu a miechy. Rýchlosť, s ktorou sa RS vyvíja a rozsah jej dôsledkov môžu u chorých značne kolísať. Niektorí ľudia môžu byť značne invalidizovaní už po pár rokoch, zatiaľ čo iní ľudia s RS majú minimálne prejavy, ktoré neprogredujú alebo progredujú minimálne po celé desaťročia. Všeobecne je nemožné vopred predpovedať, ako sa u ktorého človeka bude RS vyvíjať v dlhom časovom horiozonte.

RS môže postihovať ktorúkoľvek časť nervového systému. Jeden z možných dôsledkov pre mužov sú problémy s erekciou. Ako muži, tak ženy s RS môžu trpieť obtiažnym dosiahnutím orgazmu. Povedať presne, koľko mužov s RS má tiež problémy s erekciou je ťažké, pretože v tejto oblasti bolo zatiaľ vykonaných len niekoľko vedeckých štúdií.

Poranenie miechy, podobne ako RS, môže byť neuveriteľne variabilné vo svojich dôsledkoch. S ťažkosťami s erekciou sa častejšie stretávajú muži, ktorí utrpeli poranenia dolnej časti chrbtice. Až 75 % mužov s poranením miechy nie je schopných dosiahnuť erekciu dostatočnú na penetráciu.

Parkinsonova choroba, mozgová mŕtvica, epilepsia a Alzheimerova choroba sú príklady ďalších neurologických ochorení, ktoré môžu viesť k problémom s erekciou.